Možnost otvírání dveří

Výběr vhodných dveří není až tak jednoduchá záležitost, jak se na první pohled zdá. Občas si nevíme rady s orientací otevírání dveří nebo s přípravou stavebních otvorů. Nesprávné rozhodnutí nás pak stojí zbytečné příplatky za demontáž zárubní nebo atypické provedení dveří. Právě proto jsme se pro vás rozhodli sepsat základní instrukce, jak vybírat dveře. Věnujte pozornost následujícím řádkům a získejte podstatné informace potřebné pro nákup nových dveří.

Možnosti otevírání dveří

Orientace otvírání otočných dveří

Mezi nejčastější typ dveří patří dveře otočné. Ty se otevírají na levou nebo pravou stranu, ale právě v tomto označení se často chybuje. Správně tedy stranu dveří určíte tak, že se postavíte před dveřní otvor, jako byste se chystali otevřít dveře k sobě. Budete tedy stát čelem k pantům zárubně a budou-li tyto panty napravo, pak jsou to dveře pravé a budou-li nalevo, pak jsou to dveře levé.

Otvíraní dveří pro falcové a bezfalcové dveře

Mezi další typy dveří patří dveře skládací, posuvné, kyvné neboli lítačky, které nabízejí různé způsoby otevírání. Kromě nich se můžete setkat ještě s dveřmi zapadacími, jejichž smyslem je otevírání křídla do zárubně, nebo s tzv. falcovým nebo bezfalcovým provedením dveří. Co to vlastně znamenáBezfalcové dveře zapadají celou svou tloušťkou do zárubně mezi obložky. Takovéto dveře opticky splývají se stěnou a nijak z otvoru nevyčnívají (zvlášť pokud se doplní ještě o zapuštěné zárubně). Oproti tomu falcové dveře přesahují do prostoru a tvoří jakýsi plastický lem. Jedná se o nejběžnější typ dveří, avšak určitě ne nejmodernější.

Orientace otvírání skládacích dveří

Skládací dveře se mohou otevírat do zárubně nebo před stěnu. U skládacích dveří do zárubně se používá kolejnice, u dveří na stěnu je speciální kování. Obě tyto varianty šetří váš prostor.

Skládací dveře do zárubně

Otvírání skládacích dveří do zárubně

Skládací dveře na stěnu

Otvírání skládacích dveří na stěnu

Orientace otvírání posuvných dveří na stěnu

Posuvné dveře šetří místo a používají se například i pro rozdělení velkých místností. Otevírat se mohou před stěnu, mezi stěny, do zárubně, do světlíkové stěny, nebo do stavebního pouzdra.

Orientace otvírání posuvných dveří na stěnu

Orientace otvírání kyvných dveří

Kyvné dveře neboli lítačky nacházejí své uplatnění zejména v komerčních prostorech. V domácnostech se používají hlavně na předěl kuchyně a obývacího pokoje.

Orientace otvírání kyvných dveř

Tři zásady pro výběr pravých nebo levých dveří

  1. Dveře by se měly otevírat tak, abyste po vstupu do místnosti viděli její větší část.
  2. Vypínače světel byste měli mít na straně kliky. Nechcete přece při rozsvícení a zhasínání obcházet otevřené dveře.
  3. Vybavení místnosti by se nemělo nacházet za otevřeným křídlem dveří (toaleta, umyvadlo apod.) Při otevírání dveří byste také neměli narážet do nábytku.

Jak stanovit velikost stavebních otvorů

Velikost stavebního otvoru udává tzv. jmenovitá šířka a výška dveří a k tomu je třeba přičíst prostor pro zárubně. Na obrázcích níže můžete vidět stavební otvory pro standardní otevírací dveře, zapadací dveře a rámové zárubně.

Stavební otvory pro standardní zárubně

Stavební otvory pro všechny dveře

Stavební otvory pro rámové zárubně

Stavební otvory pro rámové zárubně

Stavební otvory pro zapadací dveře

Stavební otvory pro zapadací dveře

Potřebujete poradit s výběrem dveří? Kontaktujte nás!

Kontaktní formulář s telefonem

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.© 2024, RD Rýmařov – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑